Beljenje
V zadnjih letih se je populariziralo beljenje zob. Vsi si želijo bolj belega nasmeha. V kolikor se za beljenje odločite, mora biti to izvedeno pri strokovnjaku, ki bo poskrbel, da bo terapija izvedena na primeren način.
Na barvo zob vpliva veliko dejavnikov:
- Genetski faktorji,
- procesi staranja,
- degenerativne spremembe v razvoju zob,
- odmrtje zobnega živca
- endodontsko zdravljen zob
- vpliv nekaterih zdravil (npr. tetraciklini) v razvoju zob in
- številne razvade (uživanje kave, čaja, rdečega vina ter kajenje).
Če želite lepši nasmeh, vam lahko ponudimo profesionalno beljenje zob. Sprva moramo ugotoviti ali ste primeren kandidat za beljenje in če da, za kakšen tip beljenja se bomo odločili.
Za terapijo beljenja niste primeren kandidat v kolikor:
- imate nesanirane kariese
- vnetja dlesni in obzobnih tkiv
- druge vnetne procese v ustih
- nekvalitetne in izpadle zalivke
- ne znate vzdrževati primerne ustne higiene
V vsakem primeru se beli zobe vedno šele po opravljenem čiščenju in poliranju zob z zobno pasto. Na ta način se znebimo zunanjih madežev na zobovini in včasih so pacienti že z temi rezultati povsem zadovoljni in ni več potrebe po beljenju.
Kako deluje?
Za beljenje zob se uporabljata vodikov peroksid ali karbamid peroksid v različnih koncentracijah. Sredstva za beljenje zob delujejo tako, da prodrejo skozi sklenino, kjer kemično reagirajo pigmenti, ki se obarvajo v svetlejše odtenke.
Čas delovanja belil se lahko skrajša z uporabo različnih svetlobnih luči ali laserja.
Tipi beljenj:
Obstaja notranje in zunanje beljenje zoba.
Notranjega po navadi izvajamo na posameznih zabarvanih endodontsko zdravljenih zobeh. Zobje v katerih odmre živec so navadno temnejše, sivkaste barve. Če zob še ni bil endodontsko zdravljen (zdravljenje koreninskih kanalov), potem je potrebno najprej opraviti ta del, nato pa se v zob vstavi vložek belilnega sredstva. Vložek se menjuje tedensko, po navadi ga zamenjamo dva do trikrat. Po doseženi želeni barvi in aplikaciji začasne zalivke pa po tednu do dveh čakanja oskrbimo zob z končno zalivko.
Če pa pacient želi izboljšati barvno nianso vseh zob, ki jih pokaže pri nasmehu pa se odločimo za zunanje beljenje. Obstajajo različni sistemi zunanjega beljenja zob. V naši ordinaciji uporabljamo Ultradent Opalescence Boost gel, ki je kemično aktiviran belilni gel, ki vsebuje 40% vodikov peroksid. Ob tem dlesni primerno zaščitimo. V večini primerov dosežemo želeni rezultat že po eni seji beljena, za močnejša zabarvanja pa je potrebno izvesti dodatno sejo.
Novost pa je lasersko beljenje pri katerem so rezultati hitrejši in bolj intenzivni.
Beljenje zob lahko izvajate tudi sami doma, toda pod zobozdravnikovim nadzorom in z rednimi kontrolnimi pregledi. Metoda beljenja zob na domu se izvaja z nižjo koncentracijo peroksida. Zaradi tega poteka beljenje zob nekoliko dlje časa, saj se prvi rezultati pokažejo šele po nekaj dneh.
Če ima pacient zalivke na sprednjih ploskvah zob, ga je potrebno seznaniti, da bo z beljenjem zobovine prišlo do vizualne razlike med zalivko in zobom in je zato po končanem beljenju, ko smo dosegli želeno svetlejšo barvo, potrebno zalivke zamenjati.
Koliko časa traja belilni učinek?
Pridobljena belina zob, ki jo pridobite z beljenjem, žal ni stalna. Koliko časa bo belina ostala, je odvisno od vsakega posameznika. Pomembno je tudi, kako skrbite za zobe ter od prehrane in drugih razvad. Načeloma pa traja belina od nekaj mesecev do nekaj let.
Stranski učinki?
Ko uporabimo višje koncentracije belilnega gela, je po beljenju pogostejša povečana občutljivost zob na temperaturo, ki lahko traja še nekaj tednov.
Beljenje zob pa ima tudi nekatere pasti in lahko pušča škodljive posledice, toda pri vsej evforiji mnogi to dejstvo spregledajo. Zobni živec je lahko tekom terapije izpostavljen vplivu belilnega sredstva, še posebej v primeru, ko belimo zobe z neadekvatnimi zalivkami, ki popuščajo ali zobe, ki imajo razne površinske kemične ali mehanske poškodbe in tako razgaljen dentin – notranji ovoj zobne krone ali koreninski del. Če pri izbiri pacienta in izvedbi terapije nismo pazljivi lahko pacient po koncu beljenja lahko ostane z poškodbo živca in potrebo po endodontskem zdravljenju koreninskega kanala. Belilo lahko poškoduje tudi mehka tkiva in s tem ustno sluznico, zato je med izvedbo terapije nujna kvalitetna izolacija mehkih tkiv z posebno opno in drugimi materiali.