Endodontsko zdravljenje zob
Endodontsko zdravljenje je terapija s katero odstranimo inficirani zobni živec ali pulpo iz koreninskega kanala. Nastali prostor natančno očistimo in dezinficiramo, na koncu pa hermetično zapremo, s čimer preprečimo ponovno infekcijo.
Do potrebe po endodontskem zdravljenju zoba pride iz različnih razlogov:
- Odlom zoba, ki je zajel zobni živec
- Močan udarec v zob, ki je povzročil odmrtje zobnega živca
- Neuspešno zdravljen zob z ponovnim zagonom simptomov
- Naključno odkrito vnetje (apikalni parodontitis) na rentgenskem posnetku ob koreninskem vršku
- Včasih je potrebno zdraviti zob v sklopu protetične predpriprave zoba
- Najpogostejši vzrok pa je močno napredovani kariozni proces v zobovini
Kakšni so simptomi in znaki vnetega zobnega živca?
Ko zobna gniloba napreduje tako globoko, da prizadane zobni živec, se ponavadi pojavijo simptomi v smislu skelenja in občutljivosti na temeperaturne spremembe, ki trajajo še nekaj časa po prekinitvi dražljaja, lahko pa so bolečine povsem spontane. Zob s tako napredovalo gnilobo je lahko zelo občutljiv in vam ponoči krati spanec. Ko vnetje napreduje po živcu navzdol, sčasoma doseže vršek korenine in tako inficira okolišnjo kost in govorimo o periapikalnem parodontititsu ali pogovorno granulomu. Takrat je zob lahko občutljiv tudi pri žvečenju in na dotik. Lahko imamo občutek, da je zob podaljšan. Včasih se lahko tudi maje. Ko vnetje preko kosti vdre pod ustno sluznico to opazimo kot oteklino ali absces. Ta se nezdravljen lahko širi v okolišnja tkiva in v nekaterih primerih resno ogrozi pacientovo zdravje.
Zanimivo pa vnetno dogajanje v zobnem živcu včasih ne kaže nobenih posebnih znakov, zobni živec pa počasi odmira in sčasoma načne tudi kost. Zobozdravnik lahko tak zob odkrije pri rednem letnem pregledu ali pa naključno na rentgenskih slikah, kjer se vnetje na kosti kaže z črno senco okoli vršička korenine. Zobozdravnik je vedno pozoren tudi na zobe, ki imajo obsežne zalivke in zobe, ki so spremenili barvo.
Kako poteka endodontsko zdravljenje zoba?
Sprva se skupaj z pacientom odločimo o smiselnosti zdravljenja, glede na klinično in rentgensko sliko. Endodontsko zdravljenje poteka običajno v eni do treh sejah. Za bolečino naj vas ne skrbi, saj vedno poskrbimo, da so posegi neboleči. Zdravljenje je možno z ročnim ali strojnim načinom. Slednji je za pacienta ugodnejši, saj je hitrejši. Nepogrešljiv pripomoček pri zdravljenju je dentalni mikroskop, ki omogoča mnogo boljši pregled nad malim delovnim poljem in pregled nad detajli. Po koncu terapije je obvezen kontrolni posnetek zdravljenega zoba, ki ga ponovimo po letu dni ali še večkrat, če se izkaže potreba. Šele čez čas lahko namreč bolj zanesljivo ocenimo uspešnost zdravljenja.
Dentalni mikroskop
V Legat dent se endodontskemu zdravljenju zob posebej posveča Klavdija Kovačič, dr.dent.med., ki se za to tudi dodatno izobražuje. Sodelujemo tudi z Ano Tenyi, dr.dent.med.spec.