Fiksna protetika
Kadar je zob prizadet do take mere, da ga ni več mogoče zadovoljivo obnoviti z zalivko, ga lahko restavriramo z delnimi prevlekami - onlayi/inlayi, ter polnimi prevlekami.
Izguba enega ali več zob povzroči zmanjšanje žvečne površine in s tem žvečne funkcije, izraščanje zob nasprotnega zobnega loka v vrzel, preobremenitev zob ob vrzelih, nagibanje zob v vrzeli in neestetski videz.
Vrzeli v zobnem loku lahko oskrbimo z mostičkom, ki ga sestavljata najmanj 2 prevleki in 1 ali več členov. Mostiček se na nosilne zobe cementira ali lepi, odvisno od vrste materiala. Seveda pa je možno manjkajoče zobe nadomestiti tudi z zobnimi vsadki – implantati.
Prevleke so lahko narejene iz različnih materialov, od zlata do polnih porcelanov. Kaj je za vas najprimernejši material, se odločimo glede na situacijo v ustih, seveda pa upoštevamo tudi želje in možnosti pacienta.
Vsako protetično delo se najprej začne z dobrim načrtom, ki zobozdravniku lahko vzame kar precej časa. Zobozdravnik v obzir vzame klinično sliko, rentgensko ali CT sliko, anamnestične podatke pacienta, pacientove želje in finančne zmožnosti.
V zobozdravstvu obstaja za en problem po navadi več rešitev, ki se razlikujejo po funkcionalni, estetski in finančni plati. Zobozdravnik pacienta natančno seznani z plusi ter minusi posamezne izvedbe, končna odločitev pa je pacientova.
Moderne tehnologije digitalnega zobozdravstva, katerih se poslužujemo tudi v Legat dent d.o.o., nam danes omogočajo simulacijo bodočega stanja v digitalni, lahko pa tudi v fizični obliki v smislu provizorija, ki ga poveznemo čez še nebrušene zobe. Tako lahko pacient preveri obliko, dolžino in estetiko svojega nasmeha, še preden je izveden en sam poteg z svedrom za preparacijo zoba. Komunikacija med zobozdravnikom in pacientom je tako boljša, razumevanje pacienta glede potrebe po določenih pripravljalnih postopkih pred brušenjem je zaradi 3D vizualizacije lažje, končni rezultati pa bolj predvidljivi.
Postopek pridobitve protetičnega dela poteka v več obiskih. Trajanje je odvisno predvsem od obsega in tipa rehabilitacije in potrebe po pripravljalnih postopkih kot je na primer endodontsko zdravljenje zoba ali korekcija mehkih tkiv.
Brušenje ali preparacija zob poteka pod lokalno anastezijo, zato bolečin ni.
Sledi odtiskovanje brušenih zob, kar lahko opravimo na tradicionalen način z žlico in odtisno maso, ki jo poveznemo v pacientova usta. Lahko pa uporabimo metodo odtiskovanja z intraoralnem skenerjem. Digitalni sken nam omogoča odtiskovanje pacientovih brušenih zob brez mas v pacientovih ustih, zato je tak način odtiskovanja za pacienta udobnejši, hitrejši, zobozdravniku pa omogoča lažje korekcije in enostaven pregled kvalitete odtisa. Le z kvalitetnim odtisom brušenih zob lahko zagotovimo kvalitetno protetično delo.
Več o digitalnem zobozdravstvu
Pacienta po posegu oskrbimo z začasnimi prevlekami ali provizoriji, ki zaščitijo zobe in pacientu povrnejo nasmeh takoj po posegu.
Končne prevleke so izgotovljene v enem do nekaj tednih, odvisno od obsega in tipa rehabilitacije.