Implantologija
Zobni vsadek ali zobni implantati nadomešča enega ali več manjkajočih zob. Specialist, oralni kirurg, vam v kost vstavi vijak iz titana, ki predstavlja korenino zoba. Na takšen vijak se po obdobju vraščanja, ki traja cca. 3 do 6 mesecev, pritrdijo nadomestni zobje ali različne druge konstrukcije, bodisi fiksne ali snemne. Sam poseg pri kirurgu se izvede v lokalni anesteziji in ni boleč. Za obdobje po posegu vam predpišemo analgetik. Večina pacientov pove, da sam poseg in postoperativno obdobje nista bila nič posebnega in da je bil strah pred posegom in bolečinami pretiran.
Tako kot pri vseh zobozdravstvenih storitvah je za dolgoročen uspeh terapije nujna brezhibna ustna higiena in redne kontrole.
Prednosti zobnih vsadkov:
- solitarno reševanje vrzeli - ni potrebe po brušenju sosednjih zob za mostiček
- lepši videz v primerjavi z mostičkom, saj krona na implantatu daje videz naravnega izraščanja iz dlesni
- lažje prehranjevanje; pacienti, oskrbljeni s klasičnimi protezami dosežejo pri žvečenju le 15% do 20% učinkovitost
- 2 ali 4 vsadki odlično pritrdijo zlasti spodnjo protezo, ki je zaradi same anatomije spodnje čeljusti pogosto manj stabilna in rada izpada.
- udobje in večja samozavest, zlasti v primerjavi z snemnimi protezami
Implantacija poteka navadno v nekaj korakih.
Načrtovanje
Sprva moramo ugotoviti ali ste primeren kandidat za implantacijo. Zato opravimo anamnezo, klinični pregled in izvedemo še ostalo potrebno diagnostiko ( RTG, CT). Izbira dobrega kandidata za implantacijo je ključna, da lahko predvidevamo uspešno in dolgoročno terapijo. V kolikor ste splošno zdravi, imate zadovoljivo količino kosti in primerno kvaliteto kosti, ki bo implantat prejela, je implantat za vas lahko dobra rešitev. Vaše splošno zdravje je mnogo pomembnejše od vaše starosti.
Nato sledi načrt implantacije, ki ga opravi implantolog na osnovi 3D posnetka (CT). Ugotovi se potreba po dograditvi kosti, kadar le -te ni dovolj za vstavitev implantata. V določenih primerih pripravimo tudi individualno izdelano plastično vodilo, ki bo pomagalo pri vodenju implantatov v pravi smeri v času operacije.
Operativni poseg
Sam poseg pri kirurgu se izvede v lokalni anesteziji in ni boleč. Poseg je opravljen v sterilnem okolju, prejmete pa tudi antibiotik za preprečevanje infekcije. Za obdobje po posegu vam predpišemo analgetik in navodila o hlajenju, čiščenju in prehranjevanju. Večina pacientov pove, da sam poseg in postoperativno obdobje nista bila nič posebnega in da je bil strah pred posegom in bolečinami pretiran. Opravljen je še kontrolni RTG posnetek.
Obdobje celjenja
Sledi obdobje celjenja ali osteointegracije. Med površino titana in obdajajočo kostnino se ustvari tesen stik. To obdobje traja od 3-6 mesecev. V nekaterih, predvsem estetsko pomembnih področjih, lahko v določenih primerih takoj po vstavitvi implantata na zob izdelamo provizorij, ki pa se po celjenju zamenja za dokončno prevleko. Pri brezzobih pacientih pa lahko naredimo začasne proteze.
Izvedba končnega zobnega nadomestka
Nato izdelamo dokončno delo, ki je lahko solitarna prevleka na implantatu ali pa mostiček na večih implantatih, lahko pa na implantate pripnemo celotno protezo. Končni izdelek dobite v roku 1-3 tednov.
Vzdrževanje
Tako kot pri vseh zobozdravstvenih storitvah je za dolgoročen uspeh terapije nujna brezhibna ustna higiena in redne kontrole, ki so v prvem letu pogostejše, nato pa 1 krat letno.
Vas zanimajo pogosta vprašanja pacientov? Odgovore si lahko preberete na spodnji povezavi.
Zanimajo me pogosta vprašanja pacientov 1
Zanimajo me pogosta vprašanja pacientov 2